Sosyal Medya

Mide Ülseri Belirtileri

Mide Ülseri Belirtileri

Ülserin neden olduğu, mide zarındaki açık yaralar başlangıç aşamasındaysa çok ayırt edilemeyen hafif belirtiler gösterir. 

Ülser belirtileri, ülserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir. Ülserin neden olduğu, mide zarındaki açık yaralar başlangıç aşamasındaysa çok ayırt edilemeyen hafif belirtiler gösterir. Ancak yara büyüdükçe belirtiler, özellikle karın ağrıları şiddetini arttırır.

İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır. Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir. Hasta kişinin dili, normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür, karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar. İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır. Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir. Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir, bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir, hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir.

Ağrı: Mide ülserinin başlıca belirtisi karnın üst kısmında görülen ağrılardır. Bu ağrılar gelip geçici olabilir (bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir) ve mide asidi azaltıcı tabletlerle hafifletilebilir.

Ancak bu tabletler ülseri tedavi etmez ve geçici bir rahatlama sağlar. Ağrılar yemeklerden sonra şiddetlenebilir ve gece sizi uykunuzdan uyandırabilir.

Diğer Belirtiler: Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, şişkinlik, halsizlik, sık geğirme ve kilo kaybı mide ülserinin diğer belirtileri arasındadır.

Kanamalı Mide Ülseri Belirtileri: Mide zarındaki ülser kanamaya başladığında koyu renkli, kanlı veya katrana benzer dışkı, kan kusma, kilo kaybı, karnın orta ve üst kısmında çok şiddetli ağrılar görülür. Kanamalı ülser ciddi bir sorundur ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.